Provozní řád učebny výpočetní techniky
PROVOZNÍ ŘÁD UČEBNY VÝPOČETNÍ TECHNIKY
Povinnosti školy
Pracoviště, zejména elekrická instalace musí být v řádném a bezpečném stavu, nesmí zde být prováděna na el. instalaci žádná provizoria. Periodické revize elektrického zařízení musí být prováděny v souladu s ČSN 33 1500 a doporučení ČES 33.03.94 k této normě, ČSN 33 1610.
Na pracovišti musí být vyvěšen tento řád, pokyny pro poskytnutí první pomoci při úrazu elektřinou a instalován přenosný hasicí přístroj sněhový nebo práškový.
Učebna musí být mimo výuku uzavřena.
Na začátku školního roku musí učitel provést poučení a seznámení žáků s tímto provozním řádem, včetně zápisu do třídní knihy.
Povinnosti žáků
-
Do učebny vstupují žáci jen za přítomnosti učitele a bez jeho souhlasu nesmí z učebny ani odcházet. Nenosí s sebou věci nesouvisející s výukou, žádné svrchní oblečení a obuv, které musí být uloženy v šatně. Tašky odkládají na určené místo.
-
Na začátku hodiny žáci zkontrolují své pracovní místo a případné zjištěné závady či poškození neprodleně nahlásí vyučujícímu.
-
V průběhu výuky musí žáci dodržovat veškeré pokyny vyučujícího, se kterými byli seznámeni na začátku hodiny či v jejím průběhu.
-
Své pracovní místo udržují žáci v pořádku a čistotě. Na stole, kde je umístěn počítač, mohou mít jen věci a pomůcky určené k výuce.
Pokyny pro vlastní práci na počítači
-
na počítači žáci provádějí výhradně ty práce, které jsou uloženy učitelem, a pracují pouze u toho počítače, na kterém jsou přihlášeni
-
vytvářené soubory si každý ukládá pouze do svého datového adresáře, do cizích adresářů žák nevstupuje
-
při zahájení práce si každý žák nastaví výšku zádové opěrky a sedadla tak, aby monitor byl v úrovni očí
-
z hlediska ochrany před úrazem elektrickým proudem smějí žáci pouze zapnout a vypnout počítač síťovým vypínačem. Zapínat či jinak manipulovat s přístroji je možno pouze se souhlasem učitele
-
při pohybu mezi stoly je nutno dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k poškození počítačů (pohyb mezi stoly je omezen na co nejmenší míru)
-
při psaní je nutné sedět rovně, zápěstí mají být uvolněná a rovná, nesmějí směřovat vzhůru, lokty a kolena by měly být pokrčeny v pravém úhlu
-
s ohledem na elektromagnetické záření je zakázáno zdržovat se v těsné blízkosti monitoru nebo těsně za ním, bezpečná vzdálenost je minimálně 50 cm
-
po každé hodině strávené u obrazovky je vhodné věnovat se alespoň 10 minut jiné činnosti
-
každá obsluha je povinna po ukončení své práce vrátit počítač do původního stavu a uklidit pracoviště
Žáci nesmí
-
v učebně jíst a pít
-
zasahovat do elektrické instalace a do počítačů (počítač otevírat a zasahovat do vnitřního zařízení, dotýkat se přívodů a vypínat přístroje z elektrické sítě)
-
odpojit klávesnici, myš, monitor či počítač z počítačové sítě
-
měnit konfiguraci adresářů a programů, ani spouštět neznámé programy
-
nosit do učebny vlastní datové nosiče (diskety, CD disky) a tyto v počítači používat (ochrana před zavirováním nebo poškozením chodu operačního systému)
-
bezdůvodně stlačovat klávesy a jiné ovládací prvky, čímž může dojít k poškození
-
odstraňovat sami jakékoliv poruchy na zařízení počítače, popř. elektrické instalaci.
Škody na vybavení učebny, způsobené porušením výše uvedených bodů tohoto řádu z nedbalosti nebo úmyslně, budou ohlášeny zákonným zástupcům a požadována náhrada škody v plné výši.
Tento provozní řád má dlouhodobou účinnost, pokud nedojde ke změnám.
V Náchodě dne 31. 8. 2016 Mgr. Jiří Hejk
ředitel školy